Víte, jak pečovat o běžeckou obuv?

Výběr běžecké obuvi není lehké rozhodnutí, stejně jako jejich koupě není malou investicí. O to důležitější je správná péče o tréninkové botasky, přičemž nezáleží na tom, zda jste vášnivý nebo příležitostný sportovec. Péčí předejdete zraněním a dosáhnete lepších výsledků. Sepsali jsme pro vás několik tipů, jak se správně o obuv na sport starat.

Sportovní obuv noste pouze na sport

Boty bychom měli mít jednoduše rozděleny do kategorií a využívat je pouze na příležitosti, na které jsou určeny. Botasky na běh, tenisky na procházku, společenská obuv. Pokud budete své sportovní botasky nosit i ve volném čase, rychleji se opotřebují. Při běžeckých botách se tak dokonce snižuje i jejich funkce tlumení.

Botasky pravidelně čistěte a vždy odkládejte

Vaše sportovní obuv se zašpiní téměř kdekoliv. Hlavně pokud sportujete venku. Tráva, bahno a listí za sebou zanechávají odolné skvrny. Stejně i pot během cvičení ovlivňuje stav obuvi.

Pokud například po běhu necháte běžecké boty zablácené a zpocené, zkracujete tím jejich životnost a vytváříte živnou půdu pro plísně. K udržení kvality vašich bot a jejich svěžesti doporučujeme náležitou péči a čištění. Jak správně sportovní boty vyčistit? 

Odstraňte tkaničky a vložky

Čistícím kartáčem odstraňte bláto a nečistoty z bot. Používejte prostředky na tenisky a nechejte je volně uschnout na vzduchu při pokojové teplotě.

Pamatujte: Textilie a výkonné materiály nejsou určeny k tomu, aby procházely intenzivním cyklem praní a sušení.

Můžete používat i ochranné spreje a přípravky proti zápachu. Boty odložte do botníku.

Pokud svůj ideální botník, stojan nebo polici na boty ještě nemáte, mrkněte na Biano.cz.

Používejte vložky do bot

Vložky ve sportovní obuvi jsou často základní a ne vždy podpírají celý plochu vašich nohou. Díky správným vložkám navíc zlepšíte svůj komfort a často i výkon.

Nejlepší způsob sušení

Mokré boty by se měly sušit na vzduchu samy. Pomohou vám ale noviny, které vložíte do boty namísto vložky. Noviny urychlí sušení a pomohou udržet tvar boty. Po prvních 10 minutách, kdy papír nasaje nejvíce vody, jej vyměňte.

Základní pravidlo: Vždy rozvázat

Mnohokrát jsme líní a nechce se nám ohýbat se k botě a jednoduše ji jen násilím sundáme pomocí druhé nohy. Vždy ale boty rozvazujte, zabráníte tím zničení její zadní části, která poskytují oporu vaší patě.

Obuv na sport nechte odpočívat

Na sport byste měli mít alespoň dva páry sportovních tenisek. Vždy by si jedny botasky měli dát alespoň 48-hodinovou pauzu, dokud se nevrátí do původní podoby. Prodloužíte tak jejich životnost.

Poznejte jejich narozeniny

Vždy si pamatujte datum, kdy jste začali boty na trénink používat. Možná jste o tom nevěděli, ale každá teniska má svůj absolutní limit. Pokud ho překonáte, je čas na změnu.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

text-format